Projekt »Odvajanje in čiščenje v porečju Krke – občina Šentjernej« je eden izmed 28 projektov, uvrščenih v Dogovor za razvoj regije Jugovzhodna Slovenija, ki sta ga leta 2017 (dopolnitev avgusta 2018) podpisala Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo ter Razvojni svet razvojne regije Jugovzhodna Slovenija.
Občina Šentjernej je zaprosila za sredstva za sofinanciranje operacije »Odvajanje in čiščenje v porečju Krke – Občina Šentjernej« v razmerju: sredstva KS: 85% in proračun RS: 15%.
Opis del iz projekta PZI in javnega naročila:V okviru javnega naročila gradnje kanalizacije v aglomeraciji Vrh pri Šentjerneju, bo dograjen sistem komunalne kanalizacije v aglomeraciji Vrh pri Šentjerneju, edini v naši občini z več kot 2000 populacijskih enot. K obstoječim cca. 17 kilometrom kanalizacije, ki je povezana s centralno čistilno napravo v Šmalčji vasi, bo zgrajeno še približno 2,1 kilometra gravitacijskih vodov, nekaj več kot 280 metrov tlačnih vodov, 2 črpališči, 2 hišni črpališči, vgrajenih pa bo tudi 7 malih komunalnih čistilnih naprav. Po končani naložbi bo ta aglomeracija (2525 PE) v celoti pokrita. Naselja v aglomeraciji Vrh pri Šentjerneju so: Šentjernej, Vrh, Gorenja Brezovica, Dobravica in Šmalčja vas.
Vrednost gradbenih del na osnovi popisov iz projekta PZI in javnega naročila je 824.063,93 EUR brez DDV. Skupna vrednost naložbe znaša 994.471,79 EUR brez DDV. Občina je bila uspešna pri črpanju evropskih kohezijskih sredstev v višini 665.780,20 EUR. Kot najugodnejši izvajalec je bilo izbrano podjetje Kostak d.d. s partnerjem Gradnje Boštanj d.o.o. Pripravljalna dela so se pričela takoj po podpisu pogodbe (30.9.2020), gradbena dela pa v decembru lansko leto. Investicija bo zaključena v roku 20 mesecev.
Izgradnja kanalizacije v aglomeraciji Vrh pri Šentjerneju obsega:
- izgradnjo približno 700 m gravitacijskega voda, 250 m tlačnega voda in črpališče na trasi Gorenja Brezovica – Drganče,
- izgradnja približno 500 m gravitacijskega voda na relaciji Gorenja Brezovica – Karlovček,
- izgradnja približno 550 m gravitacijskega voda na relaciji Vrh – Karlovček,
- izgradnja približno 90 m gravitacijskega voda na Gmajno,
- izgradnja približno 90 m gravitacijskega voda na relaciji Což – Gorišek,
- izgradnja približno 150 m gravitacijskega voda na relaciji Novomeška – Tratar,
- izgradnja približno 200 m gravitacijskega voda na relaciji Dobravica – Grubar,
Trenutno poteka gradnja kanala na Gmajno, COŽ – Gorišek, Dobravica – Grubar, izveden pa je že kanal Novomeška – Tratar.
Operacija se izvaja v okviru:
- Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2014-2020,
- prednostne osi 6 »Boljše stanje okolja in biotske raznovrstnosti«,
- prednostne naložbe 6.1 »Vlaganje v vodni sektor za izpolnitev zahtev pravnega reda Unije na področju okolja ter za zadovoljitev potreb po naložbah, ki jih opredelijo države članice in ki presegajo te zahteve«,
- specifični cilj »Zmanjšanje emisij v vode zaradi izgradnje infrastrukture za odvajanje in čiščenje komunalnih odpadnih voda«.
Glavni cilji projekta so: zaščititi okolje, zmanjšati emisije fekalnih voda v podtalje in v reko Krko, izpolniti zakonske obveznosti glede komunalne infrastrukture, ohraniti kakovost pitne vode in narave, ki sta sedaj izpostavljene možnosti onesnaženja s komunalno odpadno vodo (na območjih brez kanalizacije), slediti urbanističnemu razvoj Šentjerneja tudi na področju odvajanja fekalnih voda, omogočiti prebivalcem, ki še nimajo te možnosti, da odpadne vode odvajajo v kanalizacijo, dvigniti komunalni standard občine Šentjernej ter izboljšati življenjski standard prebivalcev oziroma zagotoviti kakovostnejše bivalno okolje v območju investicije.