Prvomajska cesta 3a
8310 Šentjernej
Na Jernejevo, v sredo, 24. avgusta 2022, je bilo v avli Kulturnega centra Primoža Trubarja slovesno odprtje arheološke razstave "Gorjanci med Rimom in Bizancem".
Arheološka razstava v Šentjerneju prikazuje intenzivno življenje v petih utrjenih višinskih naseljih na pobočjih Gorjancev nad vasjo Mihovo, kamor so se ob zatonu rimskega cesarstva in začetkih preseljevanja narodov, pred selečimi ljudstvi, ki so po rečnih dolinah prodirali proti Rimu, zatekli romanizirani staroselci, ki so do tedaj živeli na rodovitnem Šentjernejskem polju. Arheološke najdbe pripovedujejo o živinoreji, ki je nadomestila poljedelstvo, o spretni obrtniški proizvodnji, o železarstvu, kovaštvu, pa tudi o vlivanju barvnih kovin. Množica različnega orožja, deli oklepov in izjemen pozlačen in okrašen del čelade, pa opozarja na prisotnost visokih oficirjev. Med najpomembnejšimi najdenimi predmeti sta dva svinčena pečata s cesarskega dvora v Bizancu. V utrjenih naseljih na Gorjancih so bile zgrajene tudi zgodnje krščanske cerkve, med drobnimi arheološkimi najdbami pa številni predmeti, nakazujejo najširšo pripadnost prebivalstva krščanstvu.
Odprtje je pospremil kratek kulturni program ter nagovor župana občine Šentjernej, Jožeta Simončiča in direktorice Dolenjskega muzeja, Jasne Dokl Osolnik. Arheološko razstavo je predstavil njen avtor, dr. Borut Križ, kustos arheolog Dolenjskega muzeja in vodja arheoloških izkopavanj, ki je na slavnostni seji ob občinskem prazniku letos prejel županovo priznanje prav za arheološko raziskovanje, zbiranje gradiva in pripravo arheološke razstave »Gorjanci med Rimom in Bizancem«.
Fotografije: Tanja Jakše Gazvoda