Prvomajska cesta 3a
8310 Šentjernej
1. Predmet javnega poziva in roki
(1) Občina Šentjernej je v letu 2019 pričela s postopkom priprave sprememb in dopolnitev Občinskega prostorskega načrta Občine Šentjernej.
(2) Vse zainteresirane lastnike zemljišč, občane občine Šentjernej, poslovne subjekte in širšo javnost, ter druge fizične in pravne osebe, pozivamo, da oddajo pobude oziroma svoje predloge s področja urejanja prostora ter potrebe po spremembi osnovne in podrobnejše namenske rabe svojih zemljišč.
(3) Razvojne pobude bo Občina Šentjernej zbirala do vključno 31. marca 2022.
Postopki sprememb in dopolnitev občinskega prostorskega načrta ne tečejo vsako leto. Postopki so tudi precej dolgotrajni (leto dni ali več). Potek postopka je predpisan v Zakonu o urejanju prostora (ZUreP-2). Postopek se zaključi z odlokom, ki ga občina objavi v uradnem glasilu.
2. Vsebina razvojne pobude
(2) Posamezna pobuda se lahko nanaša le na en problem, ki se nanaša na:
V kolikor želite oddati pobudo za več različnih območij oz. tematskih sklopov, je potrebno oddati več pobud.
(3) Pobudo mora vložiti lastnik zemljišča, pooblaščenec lastnika zemljišča (priloženo mora biti pooblastilo), v primeru solastništva, pa vsi solastniki zemljišča.
(4) Pobude naj bodo dobro obrazložene. Kadar so izražene razvojne potrebe po spremembi namenske rabe zemljišč, morajo te biti ustrezno utemeljene. Občina jih pri pripravi osnutka občinskega prostorskega načrta upošteva le, če izpolnjujejo pogoje glede skladnosti s cilji prostorskega razvoja občine, upoštevanja varstvenih in varovalnih omejitev v prostoru, ustreznosti z vidika urbanističnih meril in možnosti opremljanja zemljišč za gradnjo:
Po opravljeni analizi v Poročilu o stanju prostora, Občina Šentjernej na območjih stanovanj, izkazuje 37,9 % nepozidanost oziroma ima še 138,4 ha prostih površin, predvsem v naseljih Šentjernej (28,0 ha), sledi Gorenje Vrhpolje (6,2 ha) ter Dolenje Mokro Polje (5,5 ha). Dokler so znotraj naselij še nepozidana stavbna zemljišča, so širitve možne le ob hkratnem vračanju drugih stavbnih zemljišč v namensko rabo kmetijskih ali gozdnih zemljišč. Pri oddaji pobude naj posameznik, lastnik stavbnih zemljišč, preveri, kako bo z zemljišči v prihodnje ravnal, oz. naj posameznik premisli, če lahko kakšen del svojih stavbnih zemljišč nameni tudi vračanju v kmetijska zemljišča, s tem pa si v prihodnosti zmanjša finančno obremenitev teh zemljišč.
(5) Pobudo je potrebno posredovati na obrazcu »Pobuda za spremembo in dopolnitev občinskega prostorskega načrta (OPN)«, ki se nahaja na spletni strani Občine Šentjernej, na povezavi: https://www.sentjernej.si/objava/400682, lahko pa se jo dobi tudi na vložišču Občine Šentjernej.
Pobudo z obveznimi prilogami se posreduje v pisni obliki na naslov: Občina Šentjernej, Prvomajska c. 3a, 8310 Šentjernej ali po elektronski pošti na naslov: sentjernej@siol.net. V času corona covidne bolezni je priporočljivo, da se obrazec za pobudo prevzame iz navedene spletne strani in izpolnjeno posreduje na zgoraj navedeni elektronski naslov. V kolikor to res ni mogoče, se poslužujte osebnih dvigov in oddaj.
(6) Višina takse za obravnavo pobud je določena v skladu s 109. členom ZUreP-2 (Uradni list RS, St. 61/17, 175/20) in Odlokom o določitvi takse za obravnavo zasebnih pobud za spremembo namenske rabe prostora v Odloku o občinskem prostorskem načrtu Občine Šentjernej (Uradni vestnik št. 7/2019) ter za posamezno pobudo za spremembo namenske rabe prostora znaša:
Upravna taksa za vložitev vloge pa po tarifni št. 1 Zakona o upravnih taksah (Uradni list RS, št. 106/10 – UPB, 14/15 – ZUUJFO, 84/15 – ZZelP-J, 32/16 in 30/18 – ZKZaš) znaša 4,50 EUR.
V primeru pomanjkljive pobude bodo pobudniki pozvani k dopolnitvi oz. razjasnitvi.
Plačilo takse ne zagotavlja spremembe namenske rabe zemljišča, temveč obravnavo ustreznosti pobude z vidika njene skladnosti s temeljnimi pravili urejanja prostora, cilji prostorskega razvoja, pravnimi režimi v prostoru ter z vidika možnosti opremljanja zemljišča s komunalno opremo in drugo javno gospodarsko infrastrukturo. Podrobnejše informacije v zvezi s plačilom takse so navedene na zgoraj navedenem obrazcu. V kolikor bodo v postopku priprave prostorskega akta zahtevane strokovne podlage, ki bi se nanašale na posamezne individualne pobude, jih financira pobudnik.
(7) Če ste pobudo podali med januarjem 2009 in julijem 2019, je bila pobuda obravnavana v predhodnem postopku analize pobud, za kar ste prejeli obvestilo o izvedeni analizi. Vsi, ki ste po pozivu v dopisu v tem času plačali takso, ste vključeni v postopek sprememb in dopolnitev in je vaša pobuda že evidentirana in obravnavana oziroma opredeljena na podlagi strokovne podlage.
(8) Pobude, podane po datumu objavi tega poziva in vse na novo prejete pobude do vključno 31. marca 2022, ki bodo imele plačano takso, bodo vključene v pripravo strokovne podlage t. i. Analiza razvojnih pobud. Analiza bo opredelila, ali je pobuda z vidika zakonodaje in z vidika varovalnih režimov sprejemljiva ali ne. V primeru sprejemljivosti bo pobuda vključena v postopek sprememb in dopolnitev občinskega prostorskega načrta.
(9) Pobude, prejete po preteku navedenega roka, po 31. marca 2022, ne bo mogoče obravnavati v tem postopku sprememb in dopolnitev občinskega prostorskega načrta.