Prvomajska cesta 3a
8310 Šentjernej
Ker smo člani TD ZVON Gradišče zelo aktivni in se radi družimo, smo se odločili in organizirali celodnevno druženje na Gorjancih. V soboto, 3. 8. 2024 smo se v dopoldanskem času dobili pri koči na Miklavžu, kjer smo pojedli odličen domač golaž ali gobovo juho. Okoli nas se je razprostirala gozdnata gorska veriga, ki se dviga nad jugovzhodno Slovenijo in tvori naravno mejo s Hrvaško.
Po odlični malici in okrepčilu smo se razdelili v skupine. Ena skupina se je od koče na Miklavžu sprehodila do cerkve sv. Miklavža in do Gospodične. Po je trajala približno 30 minut hoje. Pot je lepo označena in vodi skozi prijeten gozd. Narava na tej poti je izjemna, z bujnimi gozdovi, čistim zrakom in spokojnostjo, ki omogoča pravo sprostitev. Pot je večinoma ravninska z blagimi vzponi, zato je hoja prijetna in nezahtevna.
Ko smo prispeli do cerkve sv. Miklavža, se nam je odprl lep razgled na okoliško dolino in nižje ležeče dele Gorjancev. Cerkvica, posvečena svetemu Miklavžu, je preprosta, a lepa stavba, ki stoji na slikoviti lokaciji sredi gozdov. Cerkev sv. Miklavža je priljubljeno postajališče pohodnikov, saj je poleg duhovne in zgodovinske vrednosti tudi odlična točka za kratek počitek in uživanje v naravi. Cerkvica je zgodovinsko pomembna in v njej se občasno odvijajo maše ali druga verska srečanja. Ob poti smo opazovali naravne izvire in vodne slapove, ki so značilnost Gorjancev, med njimi je najbolj znan izvir Gospodična, ki naj bi po legendi imel čudežno moč pomlajevanja.
Ostali pa smo se odpravili na Trdinov vrh. Pot nas je vodila skozi goste bukove in smrekove gozdove, ki ponujajo senco in prijetno hladnost tudi v vročih poletnih dneh. Na vrhu nas je pričakal prelep razgled na dolenjsko pokrajino in sosednjo Hrvaško. Trdinov vrh nosi ime po Janezu Trdini, slovenskem pisatelju in zgodovinarju, ki je v svojih delih opeval Gorjance in življenje na tem območju. Na vrhu stoji tudi cerkev sv. Jere, zgrajena v 15. stoletju, ki je ena najvišje ležečih cerkva v Sloveniji. Od Miklavževe koče vodi dobro označena pot do vrha, ki je dolga približno 3 kilometre, z višinsko razliko okoli 200 metrov. Pohod je trajal približno 1,5 ure v eno smer.
Po aktivnem pohodu v prijetnih Gorjanskih hribih smo si v naravi pripravili piknik. Ob dobri jedači in pijači smo se družili tako mladi kot starejši člani društva. Vsaka aktivnost, ki jo organiziramo, nas še bolj poveže in pripravi na naslednje aktivnosti, ki nas še čakajo.
Izlet na Gorjance in Trdinov vrh je idealen pobeg v naravo, kjer lahko uživate v tišini gozdov, svežem zraku in čudovitih razgledih. Poleg naravnih lepot nudi tudi vpogled v bogato zgodovino in lokalne legende, ki dodajo pridih skrivnostnosti tej čudoviti gorski verigi.
Zapis in foto: Janja Škedelj