Prvomajska cesta 3a
8310 Šentjernej
Komisija je ocenjevala v sestavi Jože Simončič, Martin Martinčič, Gregor Šterk, Nejc Rumpret ter Jure Grubar Jure kot predsednik.
V izredno prijetnem in mirnem ambientu društvene kleti, je bilo ustrezno poskrbljeno za organizacijo in predvsem celostno izpeljavo ocenjevanja vina letnika 2023 in starejši. Vzorci so bili ustrezno temperirani in servirani, kar včasih lahko pripomore k bolj sinhronemu delovanju komisije.
Pričeli smo z vzorci dolenjskega belega, kateri so nas v veliki večini prepričali. Kakovostne ocene, kažejo na to, da so bela vina lepo urejena, čista na aromi, rumeno zelenih odtenkov, kisline harmonične. Pitkost zagotovljena, kar se od dolenjskega belega tudi pričakuje, predvsem ko je del cvička. V nekaterih primerih je bilo zaznati tudi grobosti, aromatike včasih nekoliko zadržane, zelo verjetno kot posledica toče. Sledila je paleta belih zvrsti, kjer je bilo že v vonju občutiti več bogastva preostalih belih sort. Rose vina kakršna se od njih pričakuje, da so. Prijetnih arom in roza odtenkov, lepo harmonično s sadnostjo in harmoničnega okusa.
Macerirana oziroma rdeča vina, med katerimi je bilo največ vzorcev modre frankinje so bila izredno zahtevna in v večini povprečna. Kot že rečeno, letnik ni bil ravno najbolj prizanesljiv, zato je bilo zaznati več trpkosti in grobosti. Tudi kisline nekoliko neuglajene. Kljub vsemu relativno čiste arome ter splošno korektna vina z le eno izločitvijo. Med frankinjami starejših letnikov, bi lahko zaključili, da je letnik 2021 trenutno v najboljši formi. Lep pokazatelj, da se modro frankinjo splača macerirati v letnikih, ko je fenolno zrela ter nepoškodovana. Škoda, da ni bilo kakšnega roseja več ...
Zaključek s peninami kot se za Šentjernej spodobi. Veliko število visokih ocen dokazuje, da znamo pridelati vrhunska peneča vina. Vseeno včasih v teh peninah pogrešamo malo elegance, potrpežljivosti predvsem pa ustrezno pripravljenega osnovnega vina.
Letnik 2023 je bil izredno zahteven. Grozdje v času trgatve ni bilo v optimalni kondiciji predvsem na račun posledic vremenskih razmer skozi leto. V takih letnikih se ne priporočajo (daljše) maceracije temveč razsluzi moštov, da čimprej poskrbimo za potencialno čist profil vina. Nežna predelava in higiena v kleti sta še toliko bolj pomembni.
Vsem vinogradnikom bi zaželel uspešen letnik 2024 in seveda veliko sonca.
Besedilo: Jure Grubar
Foto: Jurij Krštinc