Prvomajska cesta 3a
8310 Šentjernej
Pri kontroli gradnje nezahtevnih objektov, ki ga izvaja Medobčinski inšpektorat in redarstvo občin Šentjernej, Škocjan, Šmarješke Toplice in Kostanjevica na Krki, na podlagi izdanih gradbenih dovoljenj in predhodno izdanih mnenj občine, opažamo velika odstopanja od dejanskega stanja na terenu in podatki v dokumentaciji za pridobitev gradbenega dovoljenja, kar pa ni samo v nasprotju z zakonodajo ampak v večini tudi negativno vpliva na vizualno podobo kulturne krajine in naselij.
Nedovoljen objekt ni samo »črna gradnja«, se pravi nelegalen objekt brez potrebnega gradbenega dovoljenja, ampak tudi neskladna gradnja. O neskladni gradnji govorimo, kadar je bilo izdano potrebno gradbeno dovoljenje, vendar se objekt gradi ali je zgrajen v nasprotju s pogoji, določenimi z gradbenim dovoljenjem in pri tem ne gre za dopustna odstopanja v skladu z gradbenim zakonom.
Dopustna manjša odstopanja od gradbenega dovoljenja (79. člen GZ-1):
V času veljavnosti gradbenega dovoljenja so dopustna manjša odstopanja od gradbenega dovoljenja in dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja, če je odstopanje takšno, da:
- sta objekt in gradbena parcela skladna z določbami prostorskega izvedbenega akta, ki je veljal v času izdaje gradbenega dovoljenja, ali s pogoji, določenimi v lokacijski preveritvi,
- objekt in gradbena parcela ne posegata na druga zemljišča, kot je določeno v gradbenem dovoljenju,
- se objekt horizontalno premakne od lege, določene v dokumentaciji za pridobitev gradbenega dovoljenja, vendar ne več kot za 1,0 metra,
- ne vpliva na že dana soglasja lastnikov sosednjih zemljišč, kadar so bila pridobljena zaradi zahtev prostorskega akta, in na pravice strank,
- je skladno s predpisi s področja mnenjedajalcev,
- so izpolnjene bistvene in druge zahteve iz predpisov, ki so veljali v času izdaje gradbenega dovoljenja ali v času izvajanja gradnje ne glede na drugačno tehnično rešitev od prikazane v dokumentaciji za pridobitev gradbenega dovoljenja, in
- ni spremembe glede klasifikacije in razvrščanja objekta.
Poleg manjših odstopanj iz prejšnjega odstavka so za stavbe dopustna še naslednja manjša odstopanja od gradbenega dovoljenja in dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja, če je odstopanje takšno, da:
- se posamezne zunanje mere, določene v gradbenem dovoljenju (širina, višina, dolžina, globina, polmer in podobno), povečajo, vendar ne več kot za 0,5 metra, ali se posamezne zunanje mere zmanjšajo in
- se ne spremeni ničelna kota pritličja za več kot 0,5 metra.
Če se dopustna manjša odstopanja nanašajo na izdana mnenja mnenjedajalcev, je potrebno pred izvedbo takšnih del pridobiti novo mnenje, iz katerega izhaja, da je predvidena sprememba skladna s predpisi s področja mnenjedajalca.
Če se dopustna manjša odstopanja izvedejo med gradnjo, jih morata vodja projektiranja in vodja nadzora pred izvedbo sprememb vpisati v gradbeni dnevnik in potrditi s podpisom.
Za dopustna manjša odstopanja, ki vplivajo na izpolnjevanje bistvenih in drugih zahtev, se izdela nova ali spremenjena projektna dokumentacija za izvedbo gradnje.
Če je pridobljeno gradbeno dovoljenje za postavitev kozolca, ki mora biti glede na določila Občinskega prostorskega načrta občine Šentjernej »samostojna, stalna, pretežno lesena, vertikalna, odprta in pokrita naprava za sušenje in za spravilo. Velikost in oblikovanje kozolca naj sledi značilnostim tradicionalnih objektov (toplar, nizki toplar, enojni kozolec)«, je zapiranje tega kozolca z obojem iz desk ali drugega materiala, dejanje, ki ne sodi pod dopustna odstopanja po gradbenem zakonu. Gre za neskladno gradnjo in objekt je nedovoljen.
(risba: Petra Klavžar Jamnik)
Za vse nedovoljene objekte (nelegalnih, neskladnih ali neskladne uporabe) je poleg inšpekcijskih ukrepov predvidena tudi denarna kazen. Investitor oziroma lastnik nelegalnega ali neskladnega objekta pa mora plačati tudi nadomestilo za degradacijo in uzurpacijo.
Inšpekcijski nadzor nad izvajanjem določb zakona, ki se nanašajo na gradnjo, za katero je predpisano gradbeno dovoljenje, opravljajo gradbeni inšpektorji. Nadzor nad gradnjo nezahtevnih objektov izvaja tudi občinski inšpektor ali skupni občinski inšpektor, ki deluje v okviru skupne občinske uprave (Medobčinski inšpektorat in redarstvo občin Šentjernej, Škocjan, Šmarješke Toplice in Kostanjevica na Krki). V primeru neskladnega objekta pristojni inšpektor odredi ustavitev gradnje, dokler investitor ne pridobi ustreznega gradbenega dovoljenja. Investitor objekta, katerega gradnja se je izvajala v nasprotju z gradbenim dovoljenjem in je zato pristojni inšpektor odredil ustavitev gradnje, mora zahtevo za izdajo ustreznega gradbenega dovoljenja vložiti v šestih mesecih od vročitve inšpekcijske odločbe, gradnjo pa lahko nadaljuje šele po pravnomočnosti oziroma dokončnosti novega gradbenega dovoljenja. Z odločbo, s katero izreče inšpekcijski ukrep v zvezi z nedovoljenim objektom ali neskladno uporabo objekta, pristojni inšpektor glede na vrsto objekta oziroma vrsto gradnje prepove tudi naslednja dejanja:
- izvedbo komunalnih priključkov na gospodarsko javno infrastrukturo,
- promet z objektom oziroma z zemljiščem, na katerem je objekt,
- uporabo objekta ali opravljanje gospodarskih ali drugih dejavnosti,
- sklenitev pravnih poslov v zvezi z nedovoljenim objektom, razen kreditnih poslov,
- določitev hišne številke.
Pristojni inšpektor lahko tudi odredi, da se tisti del objekta, ki je zgrajen v nasprotju z gradbenim dovoljenjem, na investitorjeve stroške odstrani ter vzpostavi stanje, določeno v gradbenem dovoljenju.
V primeru neizpolnitve odrejene obveznosti v odločbi inšpektorja se začne postopek izvršbe. Za izvršbo s prisilitvijo je prva izrečena denarna kazen za:
- manj zahtevni objekt:
o če je inšpekcijski zavezanec pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik in posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, od 20.000 eurov do 80.000 eurov;
o če je inšpekcijski zavezanec posameznik, od 1.000 eurov do 8.000 eurov;
- za nezahtevni objekt:
o če je inšpekcijski zavezanec pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik in posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, od 4.000 eurov do 40.000 eurov;
o če je zavezanec posameznik, od 500 eurov do 4.000 eurov.
Zakon določa, da če tudi je za objekt pridobljeno gradbeno dovoljenje, objekt pa ni skladen z določili tega gradbenega dovoljenja, je ta objekt tretiran enako, kot objekt, ki je postavljen »na črno« (črna, nelegalna gradnja) in nima pridobljenega gradbenega dovoljenja. Zakaj bi torej pridobili gradbeno dovoljenje, če objekt ne bo enak objektu v dokumentaciji za pridobitev gradbenega dovoljenja?
Avtorica besedila in skice: Petra Klavžar Jamnik