Evropski teden zmanjševanja odpadkov je največja vseevropska pobuda za spodbujanje izvajanja enotedenskih akcij ozaveščanja o trajnostnem ravnanju z viri in odpadki, ki se ji pridružujemo tudi v Javnem podjetju Ekološka družba Šentjernej.
V Sloveniji pridelamo preko milijon ton komunalnih odpadkov na leto. Vsak od nas prispeva del h količini zbranih smeti. Komunalni odpadki predstavljajo veliko obremenitev za okolje, zato se moramo vprašati o nujnosti le-teh. Ob nakupovanju običajno plačamo tudi embalažo, ki jo nato zavržemo, zato moramo stremeti k temu, da jo je čim manj.
Nekaj nasvetov za zmanjšanje odpadkov:
V trgovino se odpravimo z vrečko iz tekstila ali z nakupovalno košaro.
Izogibajmo se kupovanju pakiranega sadja in zelenjave in s tem zmanjšamo količino nepotrebne embalaže.
Izogibajmo se nakupovanju individualno zapakiranih živil (npr. piškotov, čokolad).
Kadar je možno, pijte vodo iz pipe. Za na pot si nalijte vodo v bidon ali stekleničko za večkratno uporabo.
Na poštni nabiralnik nalepite nalepko, da ne želite prejemati reklam.
Tiskajte obojestransko in le dokumente, ki jih zares potrebujete.
Biološko razgradljive odpadke kompostirajte doma. Pridelali boste kakovosten humus, ki ga boste lahko uporabljali na domačem vrtu.
Kupujte le stvari, ki jih zagotovo potrebujete.
Pospravite omare – oblačila, ki jih že dve leti niste oblekli oddajte humanitarni organizaciji (Rdeč križ Novo mesto; Škofijska Karitas Novo mesto).
Izmenjujte igrače, knjige in otroška oblačila s prijatelji in sorodniki.
Uporabljajte biološko razgradljive ali pralne plenice (za male otroke in starejše). Plenice za enkratno uporabo bodo na Zemlji še 500 let po tem, ko jih boste odvrgli!
Odpadke pravilno in vedno ločujte. Le tako se bodo materiali vrnili k nam in ne v okolje (steklo, kovina, papir, embalaža…).
Količino odpadkov je potrebno zmanjšati, sicer se bomo zadušili v lastnih smeteh. Zanamcem moramo zagotoviti vsaj takšno Zemljo, kot smo jo mi dobili od naših prednikov.
Zakon o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij (ZDSMA), ureja ukrepe za zagotovitev dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij zavezancev po tem zakonu za vse uporabnike, zlasti za uporabnike z različnimi oblikami oviranosti. Ta zakon se uporablja za državne organe, organe samoupravnih lokalnih skupnosti in osebe javnega prava
Spletna stran za nemoteno delovanje uporablja piškotke
Spletna stran za delovanje uporablja samo nujno potrebne piškotke, za katere ne potrebujemo vaše privolitve. Brez namestitve teh piškotkov, vam nemotenega dostopa do spletne strani ne moremo omogočiti.
Za več informacij si preberite Politika piškotkov.