Potres, ki je danes okoli 12.20 stresel širše območje Zagreba, je imel po preliminarnih podatkih Evropsko-sredozemskega seizmološkega centra (ESMC) magnitudo 6,3. Njegov epicenter je bil v bližini kraja Petrinja, od koder poročajo o veliki gmotni škodi in ranjenih.
V Sloveniji zaenkrat ni podatkov o kakšnih večjih poškodbah, ki bi nastale kot posledica današnjega potresa. Predvsem naj bi prišlo do razpok na hišah.
Uprava za zaščito in reševanje o večji škodi po današnjem močnem potresu z epicentrom na Hrvaškem ne poroča. Regijske izpostave še zbirajo podatke, prejeli so precej klicev občanov. Največ manjše škode je bilo po doslej zbranih informacijah na območju Posavja, nekaj je je tudi na območju Podravja in celjske regije.
Občani občine Šentjernej, ki ste ali še boste zaznali škodo na infrastrukturnih objektih kot posledico potresa, jo evidentirajte in sporočite na številko štaba Civilne zaščite Občine Šentjernej 041-656-699.
Na številko za klic v sili 112 lahko pokličete ali pošljete SMS le v res nujnih primerih, ko potrebujete pomoč:
če potrebujete pomoč gasilcev, nujno medicinsko pomoč, druge reševalne službe ali Policijo. Številko 112 lahko brezplačno kličete s stacionarnega ali mobilnega telefona (tudi, če je račun prazen) v vseh državah EU.
Ob klicu na 112 povejte:
• kdo kliče,
• kaj se je zgodilo,
• kje se je zgodilo,
• koliko je ponesrečencev,
• kakšne so poškodbe,
• kakšne so okoliščine na kraju nesreče,
• kakšna pomoč je potrebna.
https://www.sentjernej.si/files/other/news/128/197460Obcinski%20nacrt%20za%C5%A1cite%20in%20re%C5%A1evanja%20ob%20potresu.pdf
Slovenija sicer leži na potresno nevarnem območju, zato je potrebno, da smo prebivalci podučeni o tem, kako ravnati med potresom in po njem, na spletni strani navaja uprava za zaščito in reševanje.
Kako ukrepati med potresom?
Najboljšo zaščito pred potresom sicer omogoča stavba, ki je bila zgrajena in kasneje vzdrževana po načelih potresno odporne gradnje. Pomembno je, da vsako gospodinjstvo določi varna mesta, kamor se ljudje med potresom lahko zatečejo. Gre za mesta pod trdnimi mizami, med podboji vrat in ob notranjih nosilnih stenah.
Med potresom se je pomembno izogibati zunanjim in predelnim stenam, dimnikom in opekam, večjim steklenim površinam, velikim omaram in mestom, od koder lahko padejo stropna razsvetljava in težki predmeti.
Kot piše uprava za zaščito in reševanje, je pomembno, da med potresom ostanete mirni, prekinete svoje dejavnosti in ustrezno ukrepate. "Med potresom ne tecite iz stavbe! Ne uporabljajte dvigala ali stopnic in ne skačite skozi okna," so zapisali. Priporočajo tudi, da si zaščitite glavo.
V primeru, da se med potresom nahajate na prostem, se morate izogibati stavbam, zidovom, drevesom, telefonski in električni napeljavi, ulični razsvetljavi, prometni signalizaciji, daljnovodom, nadvozom, podvozom, mostovom in predorom, rečnim brežinam in obalam.
Za varnost med potresom na domu lahko med drugim poskrbite tudi tako, da omare pritrdite na steno, velike in težke predmete postavite na nižje police ter postelje umaknete od oken, predelnih sten in visokega pohištva.
Več na: http://www.sos112.si/slo/page.php?src=np41.htm