Morda niste vedeli, da odpadno olje iz gospodinjstev, ki konča kot odpadek v okolju predstavlja zelo visoko onesnaženje, ki ga morajo mikroorganizmi v naravi razgrajevati več let, da nima več škodljivega vpliva na okolje. Po strokovnih ocenah lahko 1 liter odpadnega olja onesnaži kar milijon litrov pitne vode, poleg neposrednih tveganj za oskrbo s pitno vodo pa olja povečujejo tudi stroške čiščenj odpadnih voda na čistilnih napravah in s tem višje stroške javnih storitev v občinah.
Ali veste, da se lahko primerno shranjeno in odloženo odpadno olje iz gospodinjstev ponovno uporabi? Iz enega litra odpadnega jedilnega olja je mogoče proizvesti 0,9 litra ekološkega goriva ali do tisoč litrov bioplina, kar pomeni, da je lahko odpadno rastlinsko jedilno olje koristna surovina.
Odpadno rastlinsko jedilno olje je za okolje zelo obremenjujoč odpadek. Ne smemo ga mešati z ostalimi odpadki in ne zlivati v odtoke ali neposredno v naravo – potrebno ga je zbirati v posebnih posodicah ter polne oddajati na mesta za zbiranje odpadnega jedilnega olja. Ohlajeno olje zlijte v plastenko ali steklenico in ga odnesite do najbližje zbirne posode za odpadno jedilno olje. Lahko ga oddate tudi ob mobilni akciji zbiranja nevarnih odpadkov ali pripeljete v zbirni center.
V Mestni občini Novo mesto imamo že na voljo petnajst zbiralnikov za odpadno jedilno olje, kateri so sofinancirani iz »Projekta »Zbirajmo odpadno jedilno olje - na bolje« ki je bil prijavljen na javni poziv LAS Dolenjska in Bela krajina ter je sofinanciran preko programa CLLD, s sredstvi Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja.«
Ob tej priložnosti vas seznanjamo, da je PREPOVEDANO:
-
mešati odpadna jedilna olja z drugimi odpadki ali jih prepuščati skupaj z mešanimi komunalnimi odpadki,
-
odvajati odpadna jedilna olja v javno kanalizacijo ali neposredno v vode in izpuščati v tla ali na tla,
-
mešati odpadna jedilna olja z biološko razgradljivimi odpadki.
V letošnjem letu nameravamo postaviti ulične zbiralnike tudi v občini Dolenjske Toplice, Šmarješke Toplice, Mirna Peč, Škocjan, Šentjernej, Žužemberk, Straža ter še dodatne v MO Novo mesto.
Poleg zgoraj naštetih je pomemben izziv tudi, še tesneje povezati lokalne skupnosti v skrbi za varno in zdravo okolje, pri čemer je najboljši odgovor aktivno sodelovanje vseh občanov in vidni učinki v okolju.
Vsi, ki še ne, danes, pričnite z ločenim zbiranjem odpadnega jedilnega olja.
Za mojo lepo dolino, Komunala Novo mesto.