Z zimo se prične tudi sezona kurjenja in s tem povečano tveganje za nastanek dimniškega požara. Če se požar iz dimnika razširi na stavbo, so posledice lahko tragične. Vzrok za nastanek dimniškega požara običajno najdemo v slabo vzdrževanem dimniku, dotrajanosti le- tega ali slabi izgradnji. Pri dimniškem požaru zagorijo saje v dimniku. Saje v dimniku se kopičijo zaradi nepopolnega izgorevanja, ki je posledica neustreznega načina kurjenja (zapiranje dovoda zraka, kurjenje odpadkov, kurjenje vlažnega goriva). Ko se v dimniku nabere preveč oblog, je dimnik posledično slabše prehoden, kar privede do akumulacije toplote in posledično do dimniškega požara.
Začetno fazo dimniškega požara prepoznamo po intenzivnem izhajanju temnega oziroma temno rumenega dima iz dimnika in prasketanju v dimniku, ki postaja vse močnejše (bobneč zvok). Ob intenzivnem gorenju opazimo leteče iskre ali celo plamen nad dimnikom. Obenem opazimo, da so stene dimnika vroče, gorenje v peči je slabše, pojavi se dim in smrad po stanovanju. Ob gorenju nastajajo visoke temperature, ki segrevajo stene dimnika, in vročina lahko povzroči vžig bližnjih predmetov, še posebno lesene konstrukcije, ki so v bližini dimnika. Temperatura ob gorenju lahko doseže tudi 1000 °C in več, kar ima lahko za posledico pokanje opeke in nastajanje razpok skozi katere izhaja dim.
Kako preprečiti dimniški požar:
- kurilno napravo in dimnik z ustreznimi tehničnimi lastnostmi naj vgradi pooblaščeno podjetje skladno z navodili proizvajalca oziroma predpisi;
- preprečiti je treba nalaganje gorljivih oblog v dimniku, če pa se že nabirajo, jih je treba odstraniti (zaradi zahtevnosti naj to delo opravi dimnikar);
- zagotoviti je treba takšno zgorevanje, da saje in smola sploh ne nastajajo in se zato ne morejo nabirati v dimniškem priključku in dimniku;
- kurilne, dimovodne in prezračevalne naprave je treba redno pregledovati in vzdrževati;
- v kurilni napravi kurite samo gorivo, ki ga predvidi izvajalec, nikoli pa ne odpadkov. Kurite s suhim lesom, sušenim na zraku, polena morajo biti prilagojena velikosti kurišča in toplotni moči kurilne naprave, zakuriti in kuriti je treba skladno z navodili proizvajalca ali vsaj splošnimi pravili kurjenja glede na izvedbo kurišča.
Kako ukrepati, če pride do dimniškega požara?
– Takoj pokličite številko 112 in sporočite potrebne podatke (kdo kliče, kaj gori, kje gori …)
– O požaru obvestite vse stanovalce, da morajo zapustiti stanovanje, saj je nevarnost za nastanek strupenega ogljikovega monoksida zelo velika.
– Če je v prostoru dim, ne vstopajte v prostor.
– Odstranite vse gorljive predmete iz bližine dimnika.
– Ne odpirajte dimniških vratc.
– Ognja v dimniku NIKOLI NE GASITE Z VODO, saj je to zelo nevarno.
Po požaru mora dimnikar pregledati dimnik v celoti, saj je velika verjetnost, da je požar pustil posledice na tuljavah ali stenah dimnika.
Avtor: Aleš Muren
Foto: PGD Šentjernej