Proračun Občine Šentjernej za leto 2020 je sprejel Občinski svet Občine Šentjernej na svoji 8. redni seji dne 11.12.2019 in je težak dobrih 8,3 milijonov evrov.
Občina pridobiva sredstva iz različnih virov. Glavni vir so davčni prihodki, ki predstavljajo 65 % vseh prihodkov (med njimi največji delež predstavlja dohodnina, ki jo občini nakazuje država, ostala sredstva so davki - na premoženje, na dediščine in darila, na dobitke od iger na srečo, na promet nepremičnin in okoljske dajatve, ki so namenski prihodki); nedavčni prihodki pomenijo med vsemi prihodki 10 % delež (najemnina od upravljanja z občinsko komunalno infrastrukturo, prihodki koncesij, občinske takse, globe, udeležba na dobičku Komunale Novo mesto, prihodki od komunalnih prispevkov in prihodki od prodaje blaga in storitev); kapitalski prihodki in donacije (to so prihodki od prodaje občinskega premoženja – kmetijska in stavbna zemljišča in sredstva od prejetih donacij), ki so planirani za nekaj več kot odstotek vseh prihodkov in transferni prihodki, ki predstavljajo dobrih 23 % celotnih prihodkov, kamor sodijo sredstva za tekočo porabo in investicije iz državnega proračuna in iz sredstev EU.
ODHODKI – v katere namene občina usmerja proračunska sredstva?
Za tekoče proračunske izdatke (plače, prispevki, izdatki za blago in storitve, najemnine, energija, voda, komunalne storitve, članarine, obresti, proračunski rezervi) je namenjeno 25 % proračunskih sredstev, 34 % proračuna se deli na tekoče transfere (kmetijske subvencije, subvencioniranje obrestne mere podjetniških kreditov, nadomestila ob rojstvu otrok, plačilo družinskega pomočnika, zdravstvenega zavarovanja brezposelnim osebam, regresiranje prevozov učencev, plačilo predšolske vzgoje…) in kar 41 % proračuna je namenjenih za investicijske odhodke in investicijske transfere (novogradnje, obnove, nakupi zemljišč, projektna dokumentacija, nadzor, nakup računalniške, pisarniške in druge opreme in investicijski transferi javnim zavodom).
Planirane večje občinske investicije v letu 2020:
- Sanacija ceste Šmarje-Pleterje (II. faza),
- rekonstrukcija križišča v Maharovcu,
- izpeljava projekta Pot ladijskega vijaka,
- ureditev infrastrukture v Dol. Stari vasi (II. faza),
- ureditev infrastrukture v Orehovici (III. faza),
- rekonstrukcija cestne infrastrukture v Dol. Vrhpolju,
- pridobitev projektne dokumentacije za izgradnjo mostu v Mršeči vasi,
- ureditev pešpoti Gruča-Ledeča vas-AP Groblje,
- nadaljevanje projekta Hidravlična izboljšava vodovodnega sistema na območju osrednje Dolenjske,
- projekt Odvajanje in čiščenje v porečju Krke – aglomeracija Vrh,
- izdelava OPN (občinskega prostorskega načrta) občine,
- projekt ISC (industrijsko storitvene cone) Sejmišče Šentjernej,
- zamenjava svetilk javne razsvetljave in
- izvedba projekta Šentjernejska učna pot.
Največji delež sredstev na področju družbenih dejavnosti je namenjen varstvu in vzgoji predšolskih otrok (1,5 milijona evrov za plačilo razlike med ceno programov vrtca in plačili staršev). V financiranje osnovnega šolstva je usmerjenih 184 tisoč evrov, v glasbeno šolo 14 tisoč evrov in za plačilo prevozov učencev v šolo in nazaj 163 tisoč evrov. Občina Šentjernej namenja 30 tisoč evrov za povečanje zaposljivosti občanov preko javnih del, okoli 77 tisoč evrov za zdravstveno varstvo (plačevanje osnovnega zdravstvenega zavarovanja brezposelnim osebam, financiranje mrliško ogledne službe in izvedbo deratizacije). Za programe v kulturi je v letu 2020 planiranih dobrih 311 tisoč evrov (knjižnična dejavnost, financiranje pihalnega orkestra in sofinanciranje kulturnih programov preko javnega razpisa in sofinanciranje programov kulturnega centra).
V proračunu so načrtovana sredstva tudi za programe športa v višini 89 tisoč evrov (sofinanciranje športnih programov na osnovi javnega razpisa in interesne programe športa otrok in mladine, tekoče vzdrževanje atletskega stadiona, plačilo izvedbe šolskih športnih tekmovanj in planirana je obnova večnamenskega igrišča pri OŠ Orehovica).
Občina Šentjernej v letu 2020 namenja 45 tisoč evrov za podporo razvoju gospodarstva (subvencioniranje obrestne mere za najete kredite podjetnikov; pridobitev strategije razvoja turizma, financiranje delovanja Razvojnega centra Novo mesto, financiranje delovanja garancijske sheme; promocijske aktivnosti in storitve, pridobitev turističnih produktov, financiranje dogovora za razvoj regij preko razvojnega centra…).
Občina Šentjernej namenja kar 264 tisoč evrov za področje socialnega varstva, ki vključuje socialno varstvo invalidov, starejših (dejavnost izvajanja pomoči na domu in bivanje v splošnih in posebnih socialnih zavodih), materialno ogroženih in drugih ranljivih skupin ter varstvo otrok in družine preko pomoči staršem ob rojstvu otrok.
Za področje kmetijstva je v proračunu letošnjega leta planiranih 70 tisoč evrov za kmetijske subvencije.
Poleg zgoraj navedenih večjih investicij in tekočih obveznosti je še veliko drugih področij, za katere je lokalna skupnost dolžna poskrbeti. Nekaj teh navajamo v nadaljevanju:
- tekoče letno in zimsko vzdrževanje lokalnih, krajevnih cest in javnih poti ter gozdnih cest na celotnem območju občine;
- skrb za obratovanje Zbirno reciklažnega centra Šentjernej in centralne čistilne naprave ter kanalizacijskega omrežja;
- naloga občine je tudi sanacija črnih odlagališč, urejanje in vzdrževanje ekoloških otokov, pokopališč, vzdrževanje hidrantov in vodovodnega sistema na območju občine.
- Primarna naloga občine je tudi, da skrbi za požarno varnost in organizira reševalno pomoč, organizira pomoč in reševanje za primere elementarnih in drugih nesreč, organizira opravljanje pokopališke in pogrebne službe in drugo.
Pripravila:
mag. Andreja Topolovšek