Prvomajska cesta 3a
8310 Šentjernej
Nič ne pretiravamo, če rečemo, da je naša obsedenost z nagrobnimi svečami že zdavnaj presegla namen spominjanja na pokojne. Pa ste se kdaj vprašali, kaj to pomeni za okolje?
Odslužene in nepravilno odvržene sveče močno obremenjujejo okolje. Res jih v zadnjih letih recikliramo – v sekundarne sestavine je mogoče predelati vse tri glavne sestavine nagrobnih sveč. Vendar se s predelavo odpadnih sveč v Sloveniji ukvarja le eno podjetje. Vsak Slovenec pa v povprečju prižge 11 sveč na leto, vsi skupaj pa okrog 16 milijonov.
Vse dni v letu bi se morali zavedati, da ni pomembna količina sveč, ki jih prižigamo na grobovih. Spominu na pokojne se lahko poklonimo tudi drugače. Na grobove lahko namesto sveč odnesemo žalne kamne, poslikane z različnimi motivi, kar so počeli že v prazgodovini. Prižgemo pa lahko tudi virtualno svečo, ne nazadnje živimo v dobi interneta.
Odpadne nagrobne sveče pri nas predstavljajo tri odstotke vseh komunalnih odpadkov. Ena tona sveč, ki je ne recikliramo, obremeni okolje s 330 kilogrami plastike, z 10 kilogrami kovin, 10 kilogrami baterij in 160 kilogrami nečistoč in drugih materialov. Če že ne morete brez sveč, upoštevajte načelo "manj je več". Odpadne sveče niso nevaren odpadek, a kljub temu ne spadajo na odlagališča komunalnih odpadkov. Zaradi razkrajanja plastike se namreč iz polivinilklorida (PVC) z izcednimi vodami v okolje sprošča tudi klor. Odlagamo jih v za to namenjene zabojnike na pokopališčih.
Sveče iz parafina so najcenejše, a najbolj obremenjujejo okolje. Gorijo do 48 ur, potem jih zavržemo. Parafin je nerazgradljiv stranski produkt predelave nafte, pri njegovem gorenju nastajajo delci in strupeni hlapi, podobni tistim iz avtomobilskih izpušnih plinov.
Do 15 dni gorijo sveče s tekočim voskom. V primerjavi s parafinom je tekoči vosek veliko bolj ekonomičen, gori lepše in dalj časa v vseh vremenskih pogojih, saj ni dovzeten za temperaturna nihanja.
Tudi do 1000 dni pa gorijo solarne sveče. Najbolje je izbrati takšno s steklenim ohišjem, kajti steklo je odličen reciklat, hkrati pa svečo dodatno obteži, da je bolj stabilna v vseh vremenskih razmerah.
Bolj trajnostne so sveče, pri katerih menjamo le vložek. Na voljo so trajnejša ohišja iz keramike ali stekla.
Čedalje bolj pa so priljubljene elektronske sveče, a so z okoljskega stališča manj primerne, saj so v njih baterije in elektronska vezja, ki jih je težko reciklirati.
Zagotovo ima nagrobna simbolika izredno velik pomen, ki pa se lahko izraža tudi na drugačen, okolju bolj prijazen način. Primerno nadomestilo za množico nagrobnih sveč je okolju prijazna sveča ali droben cvet, ki ohranja spomin.
Komunala Novo mesto d.o.o.