Mednarodna zveza diabetikov (IDF) in Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) sta leta 1991 razglasili svetovni dan sladkorne bolezni, ki ga obeležujemo 14. novembra kot odziv na vse večjo zaskrbljenost zaradi naraščajoče grožnje za zdravje, ki jo predstavlja sladkorna bolezen. Vsako leto se na ta dan spominjamo rojstva sira Fredericka Bantinga, ki je leta 1922 skupaj s Charlesom Bestom odkril inzulin.
Svetovni dan sladkorne bolezni je največja kampanja osveščanja o sladkorni bolezni po vsem svetu; v več kot 160 državah vsako leto doseže več kot eno milijardo ljudi. Kampanja opozarja na težave, ki so za svet sladkorne bolezni izjemno pomembne, in ohranja bolezen trdno v središču pozornosti javnosti in politike. Logotip modrega kroga je globalni simbol ozaveščenosti o sladkorni bolezni. Ponazarja enotnost svetovne skupnosti sladkornih bolnikov kot odziv na epidemijo sladkorne bolezni.
Vabimo vas, da se nam pridružite pri ozaveščanju ter spodbudi letošnje kampanje svetovnega dneva sladkorne bolezni. Tema svetovnega dneva sladkorne bolezni za obdobje 2024–2026 je: SLADKORNA BOLEZEN IN DOBRO POČUTJE.
V naslednjih treh letih se bo kampanja ob svetovnem dnevu sladkorne bolezni osredotočala na:
• fizično dobro počutje: pomen telesne dejavnosti in zdrave prehrane za zmanjšanje tveganja za sladkorno bolezen tipa 2 ter obvladovanje vseh vrst sladkorne bolezni in z njo povezanih zapletov;
• družbeno blagostanje: poudarjanje ovir, ki osebi, ki živi s sladkorno boleznijo, preprečujejo zdravo in izpolnjujoče življenje s svojim stanjem;
• dobro duševno počutje: ozaveščanje o izzivih, stresu in anksioznosti, ki jih lahko prinese življenje s kronično boleznijo, kot je sladkorna bolezen, in poudarjanje pomena obravnave vidikov duševnega zdravja kot dela načrta vodenja in zdravljenja sladkorne bolezni.
Naši kampanji se pridružite tudi tako, da osvetlite objekte v modro barvo v tednu 14. novembra, se udeležite dogodkov, ki jih organiziralo lokalna društva diabetikov, poiščete plakate in jih preberete. Lahko pa sami odidete na sprehod, na tek ali na kolo in naredite nekaj za svoje zdravje, ter prispevate k zbiranju kilometrov v naši akciji #DarujemKilometre.
Več informacij v priponkah.
Zveza društev diabetikov Slovenije